BLOG - MAKALELER

Web Sitesi Yapımındaki Yaşanılanlar Üzerine

  • Gösterim: 6851

Web site yaptırmak istediniz, öncelikle ne yapacaksınız... Ya birisinden tanıdık var mı diye soracak ya da internete koşacak parmaklarınız. Peki internetten bulduğunuz firma ya da webmaster'lara güveniyormusunuz ? belki de güvenmiyorsunuz ancak unutmamalısınız ki güvensizliğiniz mutlak suretle sürecin en büyük darbecisidir. Siz öncelikle kendi plan programınıza inanmalı güvenmelisiniz. Sonra o plan programa göre gideceğini düşünerek her bir görüşmenizi gerçekleştirmeli ve doğru karara adım adım yürümelisiniz.

Peki planınıza güveniniz var ve artık firma ya da frelance web tasarımcısı olan kişiler ile görüşüyorsunuz bu safhada neler yapacaksınız ; 

ince eleyip sık dokuyarak her türlü ayrıntıyı soracak , 
karşılığında olacak mı diye sözler alacaksınız,
sözler tutulmazsa diye ufak bir kaygı hareketi gösterecek ve emin adımlarla projenizi kendi güvenlik duvarınızın içinde tutacaksınız , 
ödeme konusunda fiyatı ne kadar düşürebilirim ve en iyi hizmeti alabilirim diye de özellikle fikirler üreteceksiniz ,
nihayetinde anlaştığınız rakamlar ve süreler ile yapılacak işi de konuştuktan sonra firma ya da frelance web tasarımcı olan kişiler sizin köleniz haline gelecekler...

Yukarıdaki cümlelere ne taraftan baktığınıza bağlı olarak ya diyeceksiniz ki ne kadar haklı ve doğru cümleler ya da diyeceksiniz ki çok fazla yanlı yazılmış cümleler... Eğer haklı ve doğru yazılmış bir takım cümleler olduğunu düşünüyorsanız kesin olarak hizmeti verecek taraftasınız demektir.
Müşteriler isteklerinin ucuz ve hemen en iyi halde yapılmasını isterlerken bir taraftan da uygulamayı yapacak olanları sanki birer köle gibi görüyorlar ve süreci sürekli baltalıyorlar tabi ki farkında olmadan.

Müşterilerin öncelikleri elbette kendi firmaları ya da kendileri için yapılacak işin doğru ve iyi olması tabi ki mümkün olan en uygun fiyattan da ... Ancak karşınızdaki kişiler de sizler gibi para kazanmak amacında olan uygulamacılar olarak yaşıyorlar köle gibi değiller. Bunu unutmayan müşteri doğru yolda hızla ilerlemeye devam edecektir.

Uygulamayı iyi yapanlar kadar kötü yapanlarda mutlak suretle var ve olacaktır da , iyiyi kötüden ayırt etmek için kölelik sistemine gerek yok sadece yaptıkları işlere bakmanız ve sizin bütçelerinize uygun mu kontrol etmeniz yeterli.

Web sitesi yaptırmak istediğiniz de öncelikle daha önceki yaşadı iseniz acı tecrübeleri direk olarak atmadan ama kenara bırakarak hareket etmelisiniz. Karşınızdaki kişi de bir amaç için çalışıyor ve sizin işinizi iyi yapması aynı zamanda kendi işininde daha iyi olması demek oluyor. Biz tasarımcılar bunun farkında hareket ederken müşterilerin acı tecrübelerinin cezasını her daim bir sonrakinden çıkarmak istemesinden ötürü problemli bir proje süreci yaşamak kaçınılmaz olmaktadır.

 

Çok uzatmadan söylemek gerekirse GÜVENLİ , HIZLI , EKONOMİK olması için gerektiğinde PAHALI işler ve TECRÜBELİ YÖNETİCİLER ile çalışmak gerekebilir. KÖLELİK SİSTEMİ gereksiz bir takım olumsuzlukların yaşanılması ve sürekli olarak çöp projeler meydana gelmesine sebep olur.

Yorum bırakın

0
Kurallar.

Yorumlar

  • Hiç yorum yok

E-BÜLTEN KAYIT

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Bilişim26
Üniversite Evleri Odunpazarı Eskişehir
(555 ) 389 68 94 / 
E-posta: iletisim{at}bilisim26.com
web Site: www.bilisim26.com
Osman K. Eskişehir Odunpazarı Web Tasarım - Armut.com
Haritaya Bak

Hidroes

Google reklamları ile firmamızın bilinirliliğini artırmış olmak güzeldi...

Viessmann Yetkili Teknik Servis

İsteklerimize göre bir sitemizin olmasını sağladığı için Bilişim26 ya teşekkür ederiz.

Yukarı Çık